Jump to content

Crash Log


Recommended Posts

I dont know what happened but then this appeared on my desktop

.

Application version: Paint.NET v3.30 (Final Release build 3.30.3020.1408)

Time of crash: 21/04/2008 21:08:10

Application uptime: 00:19:20.7089130

OS Version: 6.0.6000.0 Workstation x86

.NET Framework version: 2.0.50727.312 x86

Processor: 2x "IntelĀ® Core2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz" @ ~2669MHz (SSE, SSE2, SSE3)

Physical memory: 2046 MB

UI DPI: 96.00 dpi (1.00x scale)

Tablet PC: no

Updates: true, 20/04/2008

Locale: pdnr.c: en-US, hklm: en-US, hkcu: n/a, cc: en-GB, cuic: en-US

Features log: UpdatesState(StartupState), UpdatesState(ReadyToCheckState), SetTool(PaintDotNet.Tools.PaintBrushTool), HM(NullHistoryMemento), ShowDialog(PaintDotNet.ToolsForm), ShowDialog(PaintDotNet.ColorsForm), ShowDialog(PaintDotNet.HistoryForm), ShowDialog(PaintDotNet.LayerForm), ShowDialog(PaintDotNet.MainForm), PopulateFonts(), Menu.Effects, Effect(PaintDotNet.Effects.UserScript), ShowDialog(PaintDotNet.Effects.ThreeAmountsConfigDialog), HM(BitmapHistoryMemento), ShowDialog(PaintDotNet.ProgressDialog), Effect(DiagonalLines.EffectPlugin), ShowDialog(DiagonalLines.EffectPluginConfigDialog), Effect(PaintDotNet.Effects.PolarInversionEffect), ShowDialog(PaintDotNet.Effects.PropertyBasedEffectConfigDialog), Effect(pyrochild.effects.jitter.Jitter), ShowDialog(pyrochild.effects.jitter.ConfigDialog), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.InvertIntensityEffect), Effect(Pastel.PastelPlugin), Effect(dsiOutlineObjectEffect.OutlineObjectPlugin), Effect(PaintDotNet.Effects.EmbossEffect), Effect(PaintDotNet.Effects.OutlineEffect), Menu.Layers, Menu.Layers.Adjustments, Effect(PaintDotNet.Effects.AutoLevelEffect), Effect(PaintDotNet.Effects.HueAndSaturationAdjustment), Effect(pyrochild.effects.splatter.Splatter), ShowDialog(pyrochild.effects.splatter.ConfigDialog), Menu.Window, Effect(PaintDotNet.Effects.InkSketchEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.SolarizeEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.BlockWarpEffect), ShowDialog(EdHarvey.Edfects.Effects.BlockWarpEffectConfigDialog), Effect(PaintDotNet.Effects.TwistEffect), Effect(PaintDotNet.Effects.GlowEffect), Effect(WaterReflectionEffect.WaterReflectionFx), Effect(PaintDotNet.Effects.BulgeEffect), RepeatEffect(PaintDotNet.Effects.BulgeEffect), Effect(MotionSharpenEffect.MotionSharpenFx), Undo, DWAction(HistoryUndoAction), Effect(Shape3D.EffectPlugin), ShowDialog(Shape3D.EffectPluginConfigDialog), Effect(pyrochild.effects.outlineobject.OutlineObject), Effect(PaintDotNet.Effects.OilPaintingEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.ColorFilter2Effect), ShowDialog(EdHarvey.Edfects.Effects.ColorFilter2EffectConfigDialog), Effect(pyrochild.effects.gradientmapping.GradientMapping), ShowDialog(pyrochild.effects.gradientmapping.ConfigDialog), Effect(PaintDotNet.Effects.JuliaFractalEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.DentsWarpPlusEffect), ShowDialog(EdHarvey.Edfects.Effects.DentsWarpEffectConfigDialog), RepeatEffect(PaintDotNet.Effects.PolarInversionEffect), Effect(PaintDotNet.Effects.MandelbrotFractalEffect), HF(AddNewBlankLayerFunction), HM(NewLayerHistoryMemento), Effect(PaintDotNet.Effects.CloudsEffect), ShowDialog(pyrochild.effects.common.ColorsDialog), HF(MergeLayerDownFunction), HF(DeleteLayerFunction), HM(DeleteLayerHistoryMemento), HM(CompoundHistoryMemento), Menu.File, SaveAs, ShowDialog(PaintDotNet.SaveConfigDialog), Save(PaintDotNet.JpegFileType), Load(PaintDotNet.JpegFileType), AWAction(CloseWorkspaceAction), CommonActionsStrip(Open), AWAction(OpenFileAction), SetTool(PaintDotNet.Tools.CloneStampTool), SetTool(PaintDotNet.Tools.GradientTool), SetTool(PaintDotNet.Tools.RecolorTool), SetTool(PaintDotNet.Tools.PencilTool), Effect(PaintDotNet.Effects.CurvesEffect), ShowDialog(PaintDotNet.Effects.CurvesEffectConfigDialog), Effect(pyrochild.effects.scriptlab.ScriptLab), ShowDialog(pyrochild.effects.scriptlab.ConfigDialog), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.CrystalizeEffect), Effect(pyrochild.effects.bordersnshapes.BordersNShapes), ShowDialog(pyrochild.effects.bordersnshapes.ShapeThingDialog), Effect(PaintDotNet.Effects.SoftenPortraitEffect), Effect(pyrochild.effects.film.Film), Effect(pyrochild.effects.curvesplus.CurvesPlus), ShowDialog(pyrochild.effects.curvesplus.CurvesPlusConfigDialog), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.LinearBlurEffect), Effect(PaintDotNet.Effects.EdgeDetectEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.DropRippleWarp), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.ChannelExtractor), Effect(PaintDotNet.Effects.PencilSketchEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.DitherEffect), ShowDialog(EdHarvey.Edfects.Effects.DitherEffectConfigDialog), Effect(PaintDotNet.Effects.TileEffect), Effect(PaintDotNet.Effects.LevelsEffect), ShowDialog(PaintDotNet.Effects.LevelsEffectConfigDialog), Effect(PaintDotNet.Effects.SteganographyFillEffect), ShowDialog(PaintDotNet.Effects.SteganographyFillEffectConfigDialog), Effect(Reveal1Effect.Reveal1)

Loaded assemblies:

mscorlib, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 @ C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\mscorlib.dll

PaintDotNet, Version=3.30.3020.1408, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\PaintDotNet.exe

System.Windows.Forms, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 @ C:\Windows\assembly\GAC_MSIL\System.Windows.Forms\2.0.0.0__b77a5c561934e089\System.Windows.Forms.dll

System, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 @ C:\Windows\assembly\GAC_MSIL\System\2.0.0.0__b77a5c561934e089\System.dll

System.Drawing, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\Windows\assembly\GAC_MSIL\System.Drawing\2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\System.Drawing.dll

PaintDotNet.Core, Version=3.30.3020.1405, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\PaintDotNet.Core.dll

PaintDotNet.Base, Version=3.30.3020.1403, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\PaintDotNet.Base.dll

PaintDotNet.SystemLayer, Version=3.30.3020.1404, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\PaintDotNet.SystemLayer.dll

PaintDotNet.Resources, Version=3.30.3020.1404, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\PaintDotNet.Resources.dll

PaintDotNet.Data, Version=3.30.3020.1405, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\PaintDotNet.Data.dll

PaintDotNet.Effects, Version=3.30.3020.1406, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\PaintDotNet.Effects.dll

AlignPlugin, Version=1.5.1.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\AlignPlugin.dll

Border, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Border.dll

"Borders N' Shapes", Version=1.6.2832.28811, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Borders N' Shapes.dll

ColorBalance, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\ColorBalance.dll

Curves+, Version=2.5.3023.36365, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Curves+.dll

Diagonal Lines, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Diagonal Lines.dll

EdHarvey.Edfects.Common, Version=3.30.3024.36501, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\EdHarvey.Edfects.Common.dll

EdHarvey.Effects, Version=3.30.3026.26146, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\EdHarvey.Effects.dll

Feather, Version=2.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Feather.dll

Film, Version=2.0.2906.31065, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Film.dll

Flip, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Flip.dll

GaussianBlurPlus, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\GaussianBlurPlus.dll

Gradient Bars, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Gradient Bars.dll

GradientBlur, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Gradient Blur.dll

Gradient Mapping, Version=2.2.3023.36753, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Gradient Mapping.dll

Gravity, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Gravity.dll

Jitter, Version=2.0.2791.32104, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Jitter.dll

LightRays, Version=1.2.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\LightRays.dll

MotionSharpen, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\MotionSharpen.dll

Outline Object, Version=2.4.3023.36366, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Outline Object.dll

Outline, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Outline.dll

Pastel, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Pastel.dll

Polygon, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Polygon.dll

pyrochild.effects.common, Version=2.0.3023.36652, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\pyrochild.effects.common.dll

ScriptLab, Version=2.0.3023.36365, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\ScriptLab.dll

ShadowHighlight, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\ShadowHighlight.dll

Shape3D, Version=1.2.6.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Shape3D.dll

Splatter, Version=1.1.3023.36365, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Splatter.dll

Steganography, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Steganography.dll

Stitch, Version=1.0.2808.37940, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Stitch.dll

Toon, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Toon.dll

Transparency, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Transparency.dll

Vandermotten.PaintDotNetEffects, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\Vandermotten.PaintDotNetEffects.dll

WaterReflection, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\WaterReflection.dll

ZoomBlurDeluxe, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\Effects\ZoomBlurDeluxe_v0.2.dll

System.Design, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\Windows\assembly\GAC_MSIL\System.Design\2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\System.Design.dll

Accessibility, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\Windows\assembly\GAC_MSIL\Accessibility\2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\Accessibility.dll

System.Configuration, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\Windows\assembly\GAC_MSIL\System.Configuration\2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\System.Configuration.dll

System.Xml, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 @ C:\Windows\assembly\GAC_MSIL\System.Xml\2.0.0.0__b77a5c561934e089\System.Xml.dll

DdsFileType, Version=1.11.3020.1408, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\FileTypes\DdsFileType.dll

VtfFileType, Version=1.0.4.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ C:\Program Files\Paint.NET\FileTypes\VtfFileType.dll

Exception details:

System.ArgumentException: URI formats are not supported.

at System.IO.Path.NormalizePathFast(String path, Boolean fullCheck)

at System.IO.Path.GetFullPathInternal(String path)

at System.IO.FileInfo..ctor(String fileName)

at PaintDotNet.Effects.SteganographyFillEffectConfigDialog.txtPhotoFileName_TextChanged(Object sender, EventArgs e)

at System.Windows.Forms.Control.OnTextChanged(EventArgs e)

at System.Windows.Forms.TextBoxBase.OnTextChanged(EventArgs e)

at System.Windows.Forms.TextBoxBase.WmReflectCommand(Message& m)

at System.Windows.Forms.TextBoxBase.WndProc(Message& m)

at System.Windows.Forms.TextBox.WndProc(Message& m)

at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnMessage(Message& m)

at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)

at System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

Link to comment
Share on other sites

Well, obviously, you were using my Steganography effect and you pasted a bad pathname into the filename box. It might have been a network path, or a URL... I'm not sure.

Maybe your plugin shouldn't crash :)

The Paint.NET Blog: https://blog.getpaint.net/

Donations are always appreciated! https://www.getpaint.net/donate.html

forumSig_bmwE60.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...