Jump to content

Pdn crashed.....


Recommended Posts

Pdn crashed while i was doing the aurora effect tut. I finished it and opened gradient mapping, tried to change colors and it crashed.

Application version: Paint.NET v3.31 (Final Release build 3.31.3043.25256)

Time of crash: 5/26/2008 4:26:41 PM

Application uptime: 01:06:06.1093750

OS Version: 5.1.2600.131072 Service Pack 2 Workstation x86

.NET Framework version: 2.0.50727.1433 x86

Processor: 1x "IntelĀ® PentiumĀ® 4 CPU 2.40GHz" @ ~2391MHz (SSE, SSE2)

Physical memory: 254 MB

UI DPI: 96.00 dpi (1.00x scale)

Tablet PC: no

Updates: true, 5/25/2008

Locale: pdnr.c: en-US, hklm: en-US, hkcu: n/a, cc: en-US, cuic: en-US

Features log: UpdatesState(StartupState), UpdatesState(ReadyToCheckState), SetTool(PaintDotNet.Tools.PaintBrushTool), HM(NullHistoryMemento), ShowDialog(PaintDotNet.ToolsForm), ShowDialog(PaintDotNet.HistoryForm), ShowDialog(PaintDotNet.LayerForm), ShowDialog(PaintDotNet.MainForm), HM(BitmapHistoryMemento), ToolConfigStrip(antiAliasingSplitButton), PopulateFonts(), ToolConfigStrip(penSizeIncButton), SetTool(PaintDotNet.Tools.FreeformShapeTool), ToolConfigStrip(shapeButton), HM(CompoundHistoryMemento), SetTool(PaintDotNet.Tools.LineTool), ViewConfigStrip(ZoomIn), ViewConfigStrip(ZoomOut), SetTool(PaintDotNet.Tools.MagicWandTool), HM(SelectionHistoryMemento), InvertSelection, HF(InvertSelectionFunction), Menu.Effects, Effect(PaintDotNet.Effects.EmbossEffect), ShowDialog(PaintDotNet.Effects.PropertyBasedEffectConfigDialog), Copy, CopyToClipboardAction, HF(AddNewBlankLayerFunction), HM(NewLayerHistoryMemento), Paste, PasteAction, SetTool(PaintDotNet.Tools.MoveTool), HM(ContextHistoryMemento), HM(CompoundToolHistoryMemento), Effect(Flip.FlipHEffect), ShowDialog(PaintDotNet.ProgressDialog), HM(LayerPropertyHistoryMemento), Deselect, HF(DeselectFunction), RepeatEffect(Flip.FlipHEffect), Effect(PaintDotNet.Effects.UserScript), ShowDialog(PaintDotNet.Effects.ThreeAmountsConfigDialog), Effect(FeatherEffect.FeatherPlugin), Effect(dsiOutlineObjectEffect.OutlineObjectPlugin), HF(MergeLayerDownFunction), HF(DeleteLayerFunction), HM(DeleteLayerHistoryMemento), ViewConfigStrip(Grid), SetTool(PaintDotNet.Tools.GradientTool), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.InvertIntensityEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.SolarizeEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.PosterizeEffect), ShowDialog(EdHarvey.Edfects.Effects.PosterizeEffectConfigDialog), Effect(Vandermotten.PaintDotNetEffects.DropShadow.DropShadowEffect), SetTool(PaintDotNet.Tools.MoveSelectionTool), SetTool(PaintDotNet.Tools.RectangleSelectTool), EraseSelection, HF(EraseSelectionFunction), DWAction(HistoryRewindAction), ToolConfigStrip(GradientTypeButtonClicked), Menu.Image, Effect(Shape3D.EffectPlugin), ShowDialog(Shape3D.EffectPluginConfigDialog), Menu.Layers, LayerProperties, DWAction(OpenActiveLayerPropertiesAction), ShowDialog(PaintDotNet.BitmapLayerPropertiesDialog), RotateZoom, ShowDialog(PaintDotNet.Effects.RotateZoomEffectConfigDialog), Colors, ShowDialog(PaintDotNet.ColorsForm), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.TintEffect), ShowDialog(EdHarvey.Edfects.Effects.TintEffectConfigDialog), Effect(PaintDotNet.Effects.FrostedGlassEffect), Effect(EdHarvey.Edfects.Effects.CrystalizeEffect), CommonActionsStrip(New), AWAction(NewImageAction), ShowDialog(PaintDotNet.NewFileDialog), AWAction(CloseWorkspaceAction), ShowDialog(PaintDotNet.TaskDialog+TaskDialogForm), HF(DuplicateLayerFunction), Menu.Layers.Adjustments, Effect(PaintDotNet.Effects.RadialBlurEffect), RepeatEffect(PaintDotNet.Effects.RadialBlurEffect), Flatten, HF(FlattenFunction), HM(ReplaceDocumentHistoryMemento), Effect(pyrochild.effects.gradientmapping.GradientMapping), ShowDialog(pyrochild.effects.gradientmapping.ConfigDialog)

Loaded assemblies:

mscorlib, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 @ C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\mscorlib.dll

PaintDotNet, Version=3.31.3043.25256, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\PaintDotNet.exe

System.Windows.Forms, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 @ C:\WINDOWS\assembly\GAC_MSIL\System.Windows.Forms\2.0.0.0__b77a5c561934e089\System.Windows.Forms.dll

System, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 @ C:\WINDOWS\assembly\GAC_MSIL\System\2.0.0.0__b77a5c561934e089\System.dll

System.Drawing, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\WINDOWS\assembly\GAC_MSIL\System.Drawing\2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\System.Drawing.dll

PaintDotNet.Core, Version=3.31.3043.25253, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\PaintDotNet.Core.dll

PaintDotNet.Base, Version=3.31.3043.25251, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\PaintDotNet.Base.dll

PaintDotNet.SystemLayer, Version=3.31.3043.25251, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\PaintDotNet.SystemLayer.dll

PaintDotNet.Resources, Version=3.31.3043.25252, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\PaintDotNet.Resources.dll

PaintDotNet.Data, Version=3.31.3043.25253, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\PaintDotNet.Data.dll

PaintDotNet.Effects, Version=3.31.3043.25254, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\PaintDotNet.Effects.dll

AlignPlugin, Version=1.5.1.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\AlignPlugin.dll

AlphaMask, Version=1.2.2859.32277, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\AlphaMask.dll

Antialias, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Antialias_v1.5.8.0.dll

Bars, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Bars.dll

Bevel, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Bevel.dll

Border, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Border.dll

ColorBalance, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\ColorBalance.dll

ColorModulo, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\ColorModulo.dll

Curves+, Version=2.4.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Curves+.dll

CustomBrushes, Version=3.7.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\CustomBrushes.dll

Diagonal Lines, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Diagonal Lines.dll

Displacement, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Displacement.dll

EdHarvey.Edfects.Common, Version=3.30.2980.8423, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\EdHarvey.Edfects.Common.dll

EdHarvey.Effects, Version=3.30.2980.8423, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\EdHarvey.Effects.dll

ErodeDilate, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\ErodeDilate_v0.2.dll

Feather, Version=2.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Feather.dll

Flip, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Flip.dll

Frames, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Frame.dll

GaussianBlurPlus, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\GaussianBlurPlus.dll

GenTree, Version=0.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\GenTree.dll

Gradient Bars, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Gradient Bars.dll

GradientBlur, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Gradient Blur.dll

Gradient Mapping, Version=1.0.2975.29956, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Gradient Mapping.dll

Gravity, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Gravity.dll

GridMaker, Version=3.2.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\GridMaker.dll

Halo, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Halo.dll

HexaGrid, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\HexaGrid.dll

PDNPI_IndirectUI, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\jchunn.dll

KaleidoGen, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\KaleidoGen.dll

Kaleidoscope, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Kaleidoscope.dll

LensFlare, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\LensFlare.dll

LightRays, Version=1.2.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\LightRays.dll

Majority, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Majority.dll

Moire, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Moire.dll

MotionSharpen, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\MotionSharpen.dll

MultiColorGradient, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\MultiColorGradient.dll

Nebulous, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Nebulous.dll

NewtonFractal, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\NewtonFractal.dll

Oblique, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Oblique.dll

Outline Object, Version=2.2.2907.36603, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Outline Object.dll

Outline, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Outline.dll

Panelling, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Panelling.dll

Pastel, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Pastel.dll

Polar, Version=1.1.1.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Polar.dll

Polygon, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Polygon.dll

Polygones, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Polygones.dll

pyrochild.effects.common, Version=2.0.2975.36871, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\pyrochild.effects.common.dll

Radialcolors, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Radialcolors.dll

RainbowTwist, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\RainbowTwist.dll

RandLines, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Random lines.dll

RandMaze1, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Random Maze1.dll

RandMaze2, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Random Maze2.dll

ReflectionFlat, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\ReflectionFlat.dll

Rosaces, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Rosaces.dll

SeamlessTextureMaker, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\SeamlessTextureMaker.dll

Shape3D, Version=1.2.6.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\shape3d.dll

SinWaves, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\SinWaves.dll

Sparkles, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Sparkles.dll

Spiral, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Spiral.dll

SpiroGraph, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\SpiroGraph.dll

SpiroShapes, Version=1.4.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\SpiroShapes.dll

Splashes, Version=1.1.1.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Splashes.dll

Stars, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Stars.dll

Steganography, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Steganography.dll

ThreadsMarker, Version=0.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\ThreadsMarker.dll

Tiles, Version=1.1.1.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Tiles.dll

Transparency, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Transparency.dll

TreeGen, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\TreeGen.dll

TubeOblique, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\TubeOblique.dll

TwistZ, Version=1.1.2.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\TwistZ.dll

Vandermotten.PaintDotNetEffects.Blurs, Version=3.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Vandermotten.PaintDotNetEffects.Blurs.dll

Vandermotten.PaintDotNetEffects, Version=3.2.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Vandermotten.PaintDotNetEffects.dll

Vandermotten.PaintDotNetEffects.DropShadow, Version=3.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Vandermotten.PaintDotNetEffects.DropShadow.dll

Vandermotten.PaintDotNetEffects.Duotones, Version=3.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Vandermotten.PaintDotNetEffects.Duotones.dll

Vandermotten.PaintDotNetEffects.FadeEdge, Version=3.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Vandermotten.PaintDotNetEffects.FadeEdge.dll

Vandermotten.PaintDotNetEffects.Monochromes, Version=3.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Vandermotten.PaintDotNetEffects.Monochromes.dll

Vandermotten.PaintDotNetEffects.Samples, Version=3.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Vandermotten.PaintDotNetEffects.Samples.dll

Vibrato, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Vibrato.dll

WaterReflection, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\WaterReflection.dll

Waves, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\Waves.dll

WetFloor, Version=1.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\WetFloor.dll

XYCoords, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\XYCoords.dll

ZoomBlurDeluxe, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=null @ E:\Paint.net\Effects\ZoomBlurDeluxe_v0.2.dll

System.Design, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\WINDOWS\assembly\GAC_MSIL\System.Design\2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\System.Design.dll

Microsoft.VisualBasic, Version=8.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\WINDOWS\assembly\GAC_MSIL\Microsoft.VisualBasic\8.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\Microsoft.VisualBasic.dll

Accessibility, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\WINDOWS\assembly\GAC_MSIL\Accessibility\2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\Accessibility.dll

System.Configuration, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a @ C:\WINDOWS\assembly\GAC_MSIL\System.Configuration\2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a\System.Configuration.dll

System.Xml, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 @ C:\WINDOWS\assembly\GAC_MSIL\System.Xml\2.0.0.0__b77a5c561934e089\System.Xml.dll

Exception details:

System.TypeLoadException: Could not load type 'PaintDotNet.EventHandler`1' from assembly 'PaintDotNet.Core, Version=3.31.3043.25253, Culture=neutral, PublicKeyToken=null'.

at PaintDotNet.ColorsForm.InitializeComponent()

at PaintDotNet.ColorsForm..ctor()

at pyrochild.effects.common.ColorsDialog..ctor(Boolean UseTwoColors)

at pyrochild.effects.common.GradientControl.ChangeColor()

at pyrochild.effects.common.GradientControl.changeColorToolStripMenuItem_Click(Object sender, EventArgs e)

at System.Windows.Forms.ToolStripItem.RaiseEvent(Object key, EventArgs e)

at System.Windows.Forms.ToolStripMenuItem.OnClick(EventArgs e)

at System.Windows.Forms.ToolStripItem.HandleClick(EventArgs e)

at System.Windows.Forms.ToolStripItem.HandleMouseUp(MouseEventArgs e)

at System.Windows.Forms.ToolStripItem.FireEventInteractive(EventArgs e, ToolStripItemEventType met)

at System.Windows.Forms.ToolStripItem.FireEvent(EventArgs e, ToolStripItemEventType met)

at System.Windows.Forms.ToolStrip.OnMouseUp(MouseEventArgs mea)

at System.Windows.Forms.ToolStripDropDown.OnMouseUp(MouseEventArgs mea)

at System.Windows.Forms.Control.WmMouseUp(Message& m, MouseButtons button, Int32 clicks)

at System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)

at System.Windows.Forms.ScrollableControl.WndProc(Message& m)

at System.Windows.Forms.ToolStrip.WndProc(Message& m)

at System.Windows.Forms.ToolStripDropDown.WndProc(Message& m)

at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnMessage(Message& m)

at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)

at System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...